crewolf

Copywriter i Content Writer – czym się różnią i w kogo zainwestować?

Styczeń 5, 2019

Copywriter i Content Writer dla wielu oznacza tę samą osobę, choć często jest to mylące.

Ich częścią wspólną jest to, że piszą teksty. Natomiast różnią się sposobem w jaki to robią.

Dzisiaj przeanalizujemy, jaka jest różnica między copywriterem, a content writerem. Odpowiemy sobie również na pytanie, w kogo warto zainwestować, by przyniósł zyski Twojej firmie. Do dzieła!

Copywriter i Content Writer – różnice

Narastająca era content marketingu sprawia, że coraz więcej firm umieszcza w swoich szeregach osoby zajmujące się profesjonalnymi treściami.

Jednak każdy przedsiębiorca podchodzi do tego inaczej; jedni potrzebują wartościowych treści do bloga, drudzy atrakcyjnych postów na Facebooku, a jeszcze inni – profesjonalnego opisu produktów w sklepie internetowym.

W zależności od oczekiwań, powinniśmy wiedzieć kogo szukać, dlatego omówmy kompetencje tychże zawodów.

Copywriter

Jest najpopularniejszym wyborem w zakresie pisania treści. W zasadzie, każde profesjonalne tworzenie tekstów wrzucane jest do worka opatrzonego napisanem „copywriting”.

Jednakże ściśle rzecz ujmując, jest to osoba odpowiedzialna za teksty stricte marketingowe – chwytliwe nagłówki, atrakcyjne posty i slogany. Taka osoba świetnie odnajdzie się podczas tworzenia kampanii reklamowych, gdzie zaopatrzy kreacje w odpowiednią treść. Działania marketingowe poprzez teksty e-mailowe również są jego mocną stroną.

Copywriter wychodzi również poza Internet, zapełniając ulotki i broszury reklamowymi sentencjami.

Korzyści

  • Dobrze opracowane teksty przyciągają oko, dzięki czemu zmniejszają koszty kampanii reklamowych,
  • Firma wydaje się profesjonalna i zyskuje na wizerunku (gołym okiem widać, czy do treści zasiada profesjonalista, czy zwykły pracownik po godzinach),
  • Teksty nie wymagają dużej liczby znaków, dzięki czemu koszty nie są wysokie.

Content Writer

Nazwa dla wielu wydaje się obca, ale to właśnie on odpowiada za pisanie blogowych artykułów oraz tworzenie innych merytorycznych treści na stronie.

Teksty są unikalne, fachowe – i w niektórych przypadkach poparte źródłami (szczególnie w branży medycznej).

Tak jak Copywriter może pracować dla każdej firmy, tak Content Writer jest wyspecjalizowany w danej branży – może pisać świetne artykuły o dziełach sztuki, ale nie podoła profesjonalnym opisom pojazdów silnikowych.

Dlatego decydując się na takiego człowieka, warto rozpatrywać głównie stałą współpracę, która przyniesie najwięcej dobrego.

W dobie dzisiejszych algorytmów Google, wartościowa treść otwiera furtkę dla lepszej pozycji w wyszukiwarce. Content Writer często zna podstawy SEO, które w głównej mierze definiują strukturę artykułu, wymuszając przejrzystość, schematyczność oraz czytelność.

Korzyści

  • Profesjonalne artykuły na blogu, które podnoszą wizerunek firmy,
  • Merytoryczne treści to świetny sposób na budowę zaufania u klientów. Żeby klienci wiedzieli, że firma jest dobra w swojej branży – musi to po prostu pokazać,
  • Praca Content Writera łączy się ze wzrostem organicznego ruchu na stronie, co zwiększa liczbę potencjalnych klientów,
  • Efekty są długofalowe i rosną wraz z czasem współpracy.

Coraz częściej używa się nazwy, która łączy obydwa zawody – jest to SEO Copywriter, czyli osoba, która tworzy treści zgodnie z wytycznymi zwiększającymi pozycjonowanie. Jednakże często tekst nie jest najwyższych lotów i trafia na zaplecze, bowiem autor ze względu na ograniczoną znajomość tematu korzysta z innych artykułów, a nie z baz naukowych.

Warto dodać, że podane definicje są elastyczne, gdyż opisywane zawody dopiero kształtują się na obecnym rynku pracy i nie istnieją wyraźne reguły, które by je rozgraniczały.

Copywriter i Content Writer – na co zwrócić uwagę?

Omówiliśmy teorię w sztywnych ramach kilku definicji. Jednakże w praktyce rynek tworzą tysiące ludzi, którzy różnią się kompetencjami, terminowością, stawką, a w końcu – efektami.

W przypadku Copywriterów rynek jest szerszy, dlatego główną uwagę powinniśmy zwrócić na styl, który do nas przemawia po zapoznaniu się z portfolio. Atrakcyjność cenowa również jest tu ważnym czynnikiem.

U Content Writera sprawa się nieco komplikuje – oprócz stylu, równie ważna jest znajomość tematyki, o której będzie pisać artykuły. Zapytaj o wykształcenie i doświadczenie w branży. Sprawdź, czy pisał teksty dla konkurencyjnych firm i odnajduje się w temacie. Czy artykuły mają poparcie w badaniach naukowych, a może są pisane ze szkolnych notatek? Kiedy stawiamy się w roli ekspertów, budowa zaufania trwa długo, a jeden tekst nacechowany ideologicznie może wszystko zburzyć.

Znajomość zasad SEO oraz połączenie lekkiego pióra z bogatą bibliografią – to cechy, których należy szukać u dobrego Content Writera.

Warto również zwrócić uwagę, czy wystawiana jest faktura VAT, którą można odliczyć, oszczędzając tym samym parę złociszy.

Ile to wszystko kosztuje?

Najpopularniejszy model rozliczenia obejmuje określoną kwotę za 1000 znaków ze spacjami (zzs). Niektórzy preferują same znaki, a jeszcze inni – liczbę słów, ale są to rzadkie przypadki.

Stawki u Copywriterów i Content Writerów są podobne, ale w drugim przypadku zzs jest znacznie więcej, bo mówimy o rozbudowanych, wyczerpujących temat artykułach.

Jakiekolwiek widełki nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ rynek wciąż się zmienia i współpraca jest podejmowana na najróżniejszych warunkach. W cenę wchodzą umiejętności pisarskie, doświadczenie, portfolio, a także znajomość tematu.

  • Za przeciętne teksty marketingowe i artykuły o niebieskich migdałach stawki wynoszą 5-15 zł netto/1000 zzs.
  • W przypadku chwytliwych treści reklamowych oraz artykułów wymagających fachowej wiedzy, możemy się spodziewać stawek wynoszących 20-30 zł netto/1000 zzs.
  • Artykuły iście eksperckie, poparte wieloma źródłami, są wyceniane na 40-60 zł netto/1000 zzs.

Stawka zależy również od ilości zleceń, a także czasu współpracy. Ponadto, niektórzy oferują bezpośrednie umieszczanie tekstów na platformie blogowej np. WordPressie, gdzie dodatkowo optymalizują artykuł poza treścią. Jest to świetna sprawa dla kompetentnych osób, które odciążają tym samym firmę i fachowo budują bloga od A do Z. Również jesteśmy gorącymi zwolennikami takiego podejścia, jeżeli jest oczywiście taka możliwość.

Ten artykuł ma 7983 zzs, czyli przy stawce 30 zł netto za tysiaka, musiałbyś za takie dzieło odpalić Content Writerowi 240 zł.

Copywriter czy Content Writer? Na kogo się zdecydować?

Nie bylibyśmy prawdziwymi wilkami, gdybyśmy odpowiedzieli prosto na tak złożoną kwestię.

W zasadzie każdy ma ważne miejsce w firmie i odpowiada za inne zadania. U mikroprzedsiębiorców, można skorzystać z Copywritera na zasadzie outsourcingu, by realizował od czasu do czasu powierzone zadania w zakresie działań marketingowych. Profesjonalne teksty nie są ogromnym wydatkiem, a mogą znacząco przyczynić się do wzrostu sprzedaży oraz spadku kosztów reklamowych.

Z kolei w przypadku Content Writera, warto wejść w stałą współpracę w dobie dzisiejszego prowadzenia biznesu. Regularny przypływ merytorycznych artykułów generuje cenny ruch użytkowników na stronie oraz buduje wizerunek – ale należy spojrzeć na to z dłuższej perspektywy.

Dużo zależy również od specyfiki Twojej branży oraz prowadzenia biznesu – nie można miliona przypadków opleść w kilka złotych rad. Jednakże warto sobie uświadomić, że zarówno Copywriter, jak i Content Writer, buduje nie tylko wizerunek, ale również zyski firmy.

Podsumowanie

Copywriter i Content Writer pełnią różne zadania w kwestii marketingowej.

Ten pierwszy koncentruje się na sloganach oraz tekstach reklamowych, które mają nakłonić potencjalnych konsumentów do zakupu. Ten drugi, poprzez merytoryczne artykuły, buduje wizerunek firmy oraz generuje wejścia na stronę, co przekłada się na transakcje w dłuższej perspektywie.

Obydwa zawody są potrzebne i skuteczne w zależności od przypadku oraz specyfiki firmy. Niemniej ich rola z każdym dniem przybiera na wartości w czasach rosnącej siły Internetu – gdzie liczy się jakość oraz innowacyjność.

Porozmawiaj z nami o swoim projekcie!