crewolf

Branding – Ile kosztuje i dlaczego tak drogo?

Grudzień 11, 2018

Branding to nieodłączny element każdej poważniejszej firmy.

Według wilczej definicji, jest to nadanie cech charakterystycznych danej marce, by ułatwić budowę jej rozpoznawalności.

Jednakże jakie elementy składają się na dobry branding? Jaka jest cena i w jakim stopniu przekłada się to na koszty reklamowe? Innymi słowy – czy warto zlecić budowę wizerunku profesjonalistom? O tym w dzisiejszym artykule.

Branding – a komu to potrzebne?

Rozpoznawalność marki jest zwykle najbardziej kosztowną częścią podczas realizacji lejka sprzedażowego. Budowa wizerunku wśród szerokiej grupy docelowej wymaga dużych nakładów, by wyświetlać celowane reklamy i nie przepalać budżetu w dalszych etapach pozyskania klientów.

Dobry branding znacząco ułatwia tutaj sprawę – nie zlikwiduje kosztów, ale znacząco odciąży portfel.

Dzięki jednorazowemu wydatkowi, nabywca brandu ma duże pole do popisu w przyszłych działaniach marketingowych. Reklamy są wyświetlane cały czas, więc warto zadbać o to, by były dobre – a w konsekwencji – tanie.

Czy branding działa?

Poddamy Cię teraz krótkiemu testowi. Pokażemy pewną markę, a Ty musisz skojarzyć co to za firma. Do dzieła!

Banalne, prawda? Tak, to Nike. Przejdźmy dalej. Tym razem nieco trudniej!

Ikea, zgadłeś? Uwaga, ostatni obrazek!

I jak? Pewnie nie udało Ci się zgadnąć, ale nie przejmuj się! Odpowiedź znajduje się tutaj:

Teraz widzisz, jak bardzo brand utrwala się w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że ten krótki test uświadomił Ci, jak bardzo ważnym elementem firmy jest wejście do umysłu konsumenta.

Branding – korzyści

Jak się okazuje, charakterystyczny wizerunek daje nam więcej, niż zwykłe skojarzenie logo przez klientów. Oto niektóre zalety dobrego brandingu:

Utrwalenie marki w pamięci klienta

Jest to oczywiście oczywista oczywistość 🙂 W powyższym teście byliśmy pewni, że dwa pierwsze pytania będą łatwością.

Odpowiedź była zapewne natychmiastowa – a teraz sobie uświadommy, że są to zwykłe zagraniczne brandy komercyjnych firm. Jednakże dzięki wieloletnim działaniom marketingowym, od razu wpadłeś na rozwiązanie. Nie musimy być bombardowani reklamami co drugi dzień, by kojarzyć markę – i jest to niewątpliwa zaleta dobrego brandingu.

Wiarygodność

Wraz z rozpoznawalnością marki, rośnie wiarygodność w stosunku do firmy. Wybierając produkty między znaną i nieznaną firmą, nasz wybór będzie oczywisty. Tak po prostu działają nasze umysły.

Widać to szczególnie w branży gastronomicznej, gdzie ludzie pozytywnie reagują na monopolizację dużych firm. A zobaczymy to jeszcze wyraźniej, gdy udamy się w niedzielę niehandlową do „Maka” 🙂

Zasięg

Dobry branding zatrzymuje nasz wzrok, przez co reklamy są uznawane za atrakcyjniejsze. Znacząco zmniejsza to nakłady finansowe, dzięki czemu przy tym samym budżecie dotrzemy do większej ilości osób, niż konkurencja.

Można oczywiście budować wysokie zasięgi bez brandingu – plusem jest to, że nie trzeba męczyć się z dietą, bo portfel schudnie szybko i skutecznie.

via GIPHY

 

Wysoka wartość firmy

Jeżeli marka zbudowała swój wizerunek wśród wielu odbiorców, jej wartość wzrasta. Potencjał reklamowy jest niezwykle istotny, gdy mówimy o wycenie firmy.

Niższa cena kampanii reklamowych

Dobre przedsiębiorstwo to takie, które zarabia. Dobry branding skutecznie redukuje koszty stałe, zwiększając tym samym zysk. W jakim stopniu to czyni? Przeanalizujmy przykład.

Firma A dociera do takiej ilości osób, co firma B. Niestety firma A nie zadbała o rozpoznawalność marki, więc jej kreacje reklamowe nie są tak skuteczne. W konsekwencji płaci dwa razy więcej niż firma B, która ma chwytliwy i znany brand.

Prosta kalkulacja – jeżeli firma B przeznacza 5000 zł na reklamę w miesiącu, firma A musi jej dorównać wydając 10000 zł. W skali roku firma B wydaje 60000 złotych mniej!

Co więcej, docierając do tych samych odbiorców, klienci chętniej będą wybierać markę, którą znają. Nie dość, że koszty reklamowe firmy B są zredukowane o połowę, to w dodatku zabierają większą ilość klientów.

Na podstawie powyższych obliczeń, wyciągnęliśmy wzór:

Dobry brand = Większy dochód + mniejsze koszty reklamowe. 🙂

Ile kosztuje branding?

Zawsze powtarzamy, że w branży usługowej B2B nie da się ściśle określić ceny. Jest to kwestia mocno indywidualna i zależna od umiejętności grafika oraz wymagań firmy.

Jakościowy branding wymaga wiele godzin poświęconego czasu, więc nie jest tanią usługą.

Dużo zależy również od agencji, bowiem u każdego ceny wyglądają inaczej – jedni zawyżają, a inni zaniżają koszt wykonania brandu.

Możemy jednak przyjąć, że stawka wynosi od 2000 zł wzwyż i zależy od kilku czynników, takich jak poziom trudności, umiejętności, doświadczenie czy zakres brandu. Pięciocyfrowe kwoty nie są zwykle żadnym zaskoczeniem.

Podsumowanie

Branding to cechy charakterystyczne firmy, które zwiększają rozpoznawalność marki oraz zapewniają mniejsze koszty reklamowe.

Ponadto, dzięki temu firma wygląda nowocześnie, profesjonalnie i – w przypadku dobrych brandów – oddaje klimat swoich usług bądź produktów.

Koszt zależy od wielu czynników, jednakże nie jest tani ze względu na ilość pracy, którą musi włożyć cała agencja, a w szczególności grafik.

Jeżeli chcecie zobaczyć przykładowy branding w wykonaniu naszej firmy to zapraszamy tutaj.

Porozmawiaj z nami o swoim projekcie!